Dieta menopauzalna oraz odpowiednio dobrana suplementacja – to jest to, co możesz zrobić, aby spowolnić naturalne procesy starzenia w okresie menopauzy. Menopauza to nieunikniony etap w życiu każdej kobiety. Jednak już dzisiaj nauka wskazuje, że dzięki pewnym metodom postępowania w tym trudnym dla kobiet okresie możemy zahamować ten proces. W jaki sposób? O tym będzie w tym wpisie.
Menopauza- co się dzieje w ciele kobiety?
Określenie menopauza to termin oznaczający koniec cykli owulacyjnych. Jest to naturalny etap w życiu kobiety, który przeważnie występuje między 45 a 50 rokiem życia. Kobiety zauważają wtedy znaczące zmiany w funkcjonowaniu swojego organizmu.
Według definicji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), menopauza jest to utrzymujący się od ponad roku brak miesiączki. Gdyż menopauza związana jest ze stopniowym i nieodwracalnym wygasaniem funkcji hormonalnej jajników. W efekcie dochodzi do spadku stężenia estrogenów w organizmie. Pojawiające się w tym okresie zmiany hormonalne skutkują wieloma objawami klinicznymi i zaburzeniami metabolicznymi takimi jak:
- uczucie gorąca
- napadowy rumień twarzy
- suchość pochwy
- zaburzenia nastroju (depresja, zaburzenia snu)
- nadciśnienia
- zmniejszenie gęstości kości (degradacja koleganu)
- pogorszenie kondycji skóry
- starzenia się skóry
- pogorszenie pamięci
- przyrostu masy tłuszczowej
- spadku masy mięśniowej
Co ważne niedobór estrogenów jest powodem pojawienia się w tym okresie u kobiet wielu niekorzystnych zmian w obrębie skóry (zmarszczki, utrata elastyczności i kolorytu) oraz przyrostu masy ciała. Statystycznie w okresie menopauzy następuje 20% przyrost tkanki tłuszczowej. Podkreślić należy, że u części kobiet wzrost masy ciała zauważalny jest bez żadnych zmian w sposobie żywienia oraz stylu życia. Wynika to z faktu, że estrogen bierze udział w regulacji zarządzania energią przez organizm. Jednak jako, że estrogeny kontrolują centralne jądro apetytu i sytości, to wskutek spadku estrogenów niektóre kobiety dodatkowo odczuwają większy głód. Co prowadzi do przyjmowania większych porcji pokarmu i jeszcze większego przyrostu masy tłuszczowej.
Kontrola otyłości przez podwzgórze estrogenowe ER alfa w mózgu reguluje masę ciała zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.
Estrogen, menopauza, starzenie się.
Estradiol to najważniejszy, najaktywniejszy kobiecy hormon estrogenowy, który reguluje wiele ważnych dla kobiety funkcji. Wskutek gwałtownego poziomu estradiolu obserwujemy wiele działań niepożądanych, występujących w okresie menopauzy.
Zatem, aby skutecznie zapobiec wystąpieniu objawów menopauzy, należy zadbać o odpowiedni poziom estradiolu w organizmie. Stąd zlecam Paniom, aby badały poziom estradiolu w organizmie. Dzięki temu można stale monitorować jego poziom i uniknąć gwałtownego spadku poziomu, a w efekcie trudnych i przykrych jego następstw w postaci obniżenia jakości życia, wzrostu masy ciała i starzenia się skóry.
Dieta menopauzalna, fitoterapia.
Naturalnym sposobem na zwiększenie poziomu estrogenów w organizmie są fitoestrogeny polifenolowe. Ich skuteczność wynika z faktu, że wykazują one powinowactwo do receptorów estrogenowych. W efekcie organizm rozpoznaje je tak, jak naturalne estrogeny, co prowadzi do wzrostu stężenia hormonu w organizmie. Fitoestrogeny działają dokładnie jak syntetyczne estrogeny w mniejszych dawkach.
Dieta menopauzalna. Jaka powinna być?
Najbardziej znane surowce naturalne o działaniu fitoestrogennym:
- Soja zwyczajna,
- koniczyna łąkowa,
- szyszki chmielu zwyczajnego,
- opornik łatkowaty,
- len zwyczajny,
- pluskwica groniasta.
Skuteczna dieta menopauzalna powinna obfitować w źródła fitoestrogenów, być ukierunkowana na wsparcie mikroflory jelitowej oraz wykazywać działanie przeciwzapalne. Gdyż wraz z procesem starzenia antyoksydacyjna zdolność organizmu słabnie. Doskonałym sposobem na wsparciem układu opornościowego jest zastosowanie diety przeciwzapalnej, która wykazuje wysoki poziom substancji bioaktywnych. Co więcej absorpcja fitoestrogenów jest zależna od stanu mikrobioty jelitowej. Im lepsza kondycja jelit, tym lepsze wchłanianie.
W rezultacie odpowiednio dobrana dieta, suplementacja oraz aktywność fizyczna pomagają uchronić się przez przykrymi objawami towarzyszącymi okresie menopauzy. Najlepiej wprowadzić działanie już na początkowym jej etapie.
Estrogeny, nadmiar hormonów.
Podkreślić należy, że zarówno niedobór, jak i nadmiar estrogenów jest dla naszego organizmu niekorzystny i powoduje zaniżenie jakości życia. Wszystko jest zależne od poziomu wyjściowego i to nim powinniśmy się kierować. Gdyż nadmiar estrogenów nie jest wskazany, jak i ich niedobór. Stąd przyjmowanie suplementów zawierających fitoestrogeny na ślepo i niekontrolowane próby zwiększenia poziomu estradiolu w organizmie nie są właściwym działaniem. Dlatego warto wykonywać regularne badania i sprawdzać jego poziom.
Ponadto przyśpieszonym procesom starzenia często towarzyszy nieprawidłowa dieta oraz niewłaściwy styl życia (sen, aktywność, stres, zanieczyszczenia, osłabiona bariera jelitowa). Chcąc jak najdłużej zachować młody wygląd, bystry umysł oraz sprawność fizyczną powinniśmy zadbać o wszystkie te aspekty jeszcze przed wystąpieniem objawów menopauzy.
Podsumowanie
Okres menopauzy wcale nie musi oznaczać skazania kobiety na pogorszenie stanu zdrowia i występowanie szeregu niepożądanych oraz przykrych dolegliwości. Gdzie najbardziej dotkliwymi dla wielu kobiet są tycie i pogorszenie kondycji skóry. Kobiety wtedy zaczynają czuć się stare, co dodatkowo nasila nastroje depresyjne.
Tymczasem wystarczy dosłownie kilka zmian w sposobie żywnienia i stylu życia, aby poprawić jakość życia i uchronić się objawów takich jak: nadciśnienie, zaburzenia snu, depresja, objawy afektywne, osłabienie kości, przyrost tkanki tłuszczowej, obwisła i zwiotczała skóra. Podkreślić należy, że są one częstą przyczyną szukania pomocy lekarskiej.
BIBLIOGRAFIA
- Lizak, Amelia, et al. „Molekularne mechanizmy starzenia się skóry w okresie menopauzy.” Kosmetologia Estetyczna 8.2 (2019): 229-235.
- Lizcano F, Guzmán G. Estrogen Deficiency and the Origin of Obesity during Menopause. Biomed Res Int. 2014;2014:757461. doi: 10.1155/2014/757461. Epub 2014 Mar 6. PMID: 24734243; PMCID: PMC3964739.
- Badowski, P. A. W. E. Ł., & Urbanek-Karlowska, B. (2001). Fitoestrogeny-wystepowanie w zywnosci. Roczniki Państwowego Zakładu Higieny, 3(52), 203-212.
- Zdrojewicz, Z., & Matusiak-Kita, M. (2011). Czy fitoestrogeny mogą być alternatywą dla terapii hormonalnej?. Family Medicine & Primary Care Review, (4), 601-605.