Wyniki badania onkopakiet, co oznaczają, jak je interpretować? Onkopakiet to obecnie badanie cieszące się ogromną popularnością. Gdyż może ono pomóc w profilaktyce nowotworowej. Poziomy pierwiastków pozwalają określić ryzyko zachorowania na nowotwory m.in. na raka płuca, raka jelita grubego, raka krtani, raka żołądka czy raka trzustki. Jednak wielu pacjentów po otrzymaniu wyniku badania onkopakiet nie wie jak należy je interpretować oraz do jakiego specjalisty powinni się udać w tej sprawie.
Onkopakiet.
W ramach badania oceniany jest poziom we krwi pełnej 6 pierwiastków:
- selenu (Se),
- cynku (Zn),
- miedzi (Cu),
- arsenu (As),
- kadmu (Cd)
- ołowiu (Pb).
Wykonanie badania zalecane jest w ramach profilaktyki nowotworowej, gdyż poziom zawartych w badaniu pierwiastków jest przydatny dla oceny ryzyka rozwoju nowotworów. Co ważne, powinniśmy zwrócić uwagę na odpowiednie przygotowanie do badania- nie należy spożywać owoców morza, ryb i ryżu oraz produktów na bazie ryb, ryżu i olejów rybnych w ciągu 3 dni przed pobraniem krwi. Koszt badania to 149 zł. Oferta tutaj.
Jaki lekarz odczyta wynik onkopakiet?
Z teorii wyniki badania powinniśmy omówić z lekarzem zlecającym badanie lub – jeśli było ono przeprowadzane prywatnie – z lekarzem pierwszego kontaktu. Jednak z praktycznego punktu widzenia lekarze pierwszego kontaktu nie są wstanie zinterpretować i omówić wyniku badania onkopakiet. W takiej sytuacji pacjent zostaje sam.
Możemy zdecydować się też na pokazanie wyników badań konkretnemu specjaliście, np. endokrynologowi, ginekologowi, genetykowi. Wtedy jest szansa, że lekarz specjalista będzie wstanie funkcjonalnie odczytać oraz omówić wyniki. Jednak i na tej płaszczyźnie często występuje problem.
Wówczas warto rozważyć konsultację dietetyczną z wykwalifikowanym dietetykiem klinicznym, który na co dzień pracuje z pacjentami realizującymi badaniem onkopakiet oraz posiada wiedzę z zakresu badań genetycznych.
Podczas konsultacji dietetycznej otrzymamy:
- kompleksową analizę posiadanych wyników badań stanu zdrowia (onkopakiet, podstawowe badania krwi, badania genetyczne)
- stylu życia
- sposobu żywnienia
Dzięki tak wnikliwej analizie dietetyk nie tylko omówi wynik badania onkopakiet, ale i wskaże dalsze postępowanie, rozwiązania i przyczyny obecnego stanu.
Konsultacja dietetyczna (video rozmowa lub konsultacja telefoniczna) odbywa się w laboratorium medycznym Zdrowe Geny, link do oferty tutaj.
Podkreślić należy, że laboratorium medyczne Zdrowe Geny na co dzień zajmuje się diagnostyką stężenia metali ciężkich w organizmie oraz zaawansowanych badań genetycznych w kierunku schorzeń przewlekłych oraz nowotworów. Jest to laboratorium, które cieszy się znacznym uznaniem zarówno w branży medycznej, jak i wśród pacjentów.
Dietetyk laboratorium jest wykwalifikowany w obszarze interpretacji badania onkopakiet.

Onkopakiet- wyniki odbiegające od normy.
Jeśli nasz wynik badania onkopakiet odbiega od normy (nadmiar lub niedobór pierwiastków) powinniśmy dążyć do poprawy wyników. Szczególnie zagrażający zdrowiu jest nadmiar metali ciężkich w organizmie.
Po pierwsze, długotrwały podwyższony poziom metali ciężkich, takich jak ołów, arsen czy kadm, może prowadzić do poważnych schorzeń oraz zaburzenia pracy organów, takich jak: nerki, wątroba. Po drugie, stanowi on czynnik zwiększonego ryzyka rozwoju nowotworów.
Przede wszystkim metale ciężkie to jedne z najgroźniejszych substancji dla zdrowia człowieka. Zaburzają pracę układu immunologicznego, co może prowadzić do wystąpienia alergii, chorób autoimmunologicznych, nowotworów. Są szczególnie niebezpieczne w odniesieniu do osób obciążonych genetycznie.
Gdyż w przypadku obecnych mutacji genów i genetycznych predyspozycji do rozwoju nowotworu podwyższony poziom metali ciężkich może stanowić czynnik spustowy (zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworu 20 krotnie).
Pamiętajmy, że metale ciężkie należą do zagrożeń chemicznych obecnych w pożywieniu, środowisku, których stężenie w dużym stopniu zależy od kondycji organizmu oraz stylu życia. Stąd w przypadku nieprawidłowości w wynikach kluczowe jest odpowiednie rozpoznanie oraz wprowadzenie zmian, które zapewnią nam zdrowie.
Jeśli wyniki badania onkopakiet wykraczają poza normę referencyjną, a żaden z dostępnych lekarzy nie jest wstanie nam pomóc, warto zdecydować się na konsultację z wykwalifikowanym dietetykiem klinicznym https://zdrowegeny.pl/konsultacja-dietetyczna