Co zrobić na problemy z brzuchem? Skoro tutaj jesteś, to zapewne doskwierają Ci bóle brzucha, wzdęcia, nadmierne gazy i inne wstydliwe dolegliwości od strony układu pokarmowego. Powiem tyle, nie jesteś sam. Bowiem, dolegliwości żołądkowo-jelitowe to stale narastający problem współczesnego świata. Wiele lekarzy bagatelizuje objawy pacjentów, w rezultacie nie otrzymują oni należytej pomocy. Wprawdzie, problemy z brzuchem bywają trudne do zdiagnozowania, aczkolwiek nie niemożliwe. Zostań ze mną na tej stronie, gdyż w tym wpisie odpowiadam na nurtujące Cię pytanie: co zrobić na problemy z brzuchem?
TYPOWE OBJAWY PROBLEMÓW Z UKŁADEM POKARMOWYM
- zaparcia,
- brak apetytu,
- ból brzucha,
- bóle w nadbrzuszu,
- mdłości,
- zgaga,
- odbijanie, niestrawność
- wzdęcia, nadmierne gazy,
- chroniczne zmęczenie,
- zaburzenia pamięci, koncentracji,
- problemy z wypróżnianiem (zaparcia, biegunki),
- niewyjaśnione niedobory żelaza, B12.
Inne skutki
- Wycofanie z życia społecznego,
- obniżona samoocena,
- depresja,
- brak energii do życia,
- brak chęci do podejmowania nowych zadań,
- w skrajnych przypadkach myśli samobójcze.
Możliwe przyczyny
Jak już wcześniej wspomniałam diagnostyka i ustalenie problemów z układem pokarmowym nie jest prostą kwestią, ale też nie niemożliwą. Co zrobić na problemy z brzuchem? Przede wszystkim znaleźć źródło problemu. Przyczyn może być kilka:
- Choroby Zapalne Jelit, Celiakia.
- Zakażenia wirusowe, bakteryjne lub pasożytnicze https://zdrowamicha.media.pl/helicobacter-pylori-w-gabinecie-dietetyka/
- Nietolerancje pokarmowe https://zdrowamicha.media.pl/nietolerancja-i-alergia-pokarmowa-niejedno-maja-imie/
- IBS https://zdrowamicha.media.pl/czy-mam-ibs-jak-rozpoznac-ibs/
- Zaburzenia mikroflory jelitowej.
Po pierwsze, należy zacząć od wykluczenia chorób zapalnych jelit i/lub celiakii. Jeżeli zostaną wykluczone, trzeba szukać dalej. Po drugie, weryfikujemy wyniki badań i ewentualną obecność zakażeń pasożytniczych, bakteryjnych czy wirusowych.
Po drugie, jeżeli wszelkie drogi diagnostyczne zostały wyczerpane warto pochylić się nad kwestią, alergii i/lub nietolerancji pokarmowych, które są silnie skorelowane z problemami jelitowymi. Nawet w przypadku stwierdzenia schorzeń układu pokarmowego lub chorobach o podłożu autoimmunizacyjnym jest zalecane wykonanie testów na nietolerancje pokarmowe.
Zatem, co powinienem zrobić na problemy z brzuchem w praktyce?
Chociaż powyżej opisałam możliwe przyczyny i postępowanie w odniesieniu do problemów z układem pokarmowym to możliwe, że mimo to dalej nie wiesz co zrobić. Spokojnie, masz do tego prawo 😉 Nie jesteś specjalistą, ponadto możesz być spanikowany i zmartwiony swoją trudną sytuacją. Z pewnością jednak chcesz uporać się i rozwiązać swój problem. I to się liczy!
Po pierwsze, kontakt z lekarzem. Lekarzem, który zajmuje się układem pokarmowym jest gastroenterolog (potocznie nazywany gastrolog). Zatem, w pierwszej kolejności należy udać się do gastrologa. Może on zlecić wykonanie gastroskopii lub kolonoskopii. Mimo, iż są to badania inwazyjne, nie powinniśmy się ich obawiać. Bowiem, mają wysoką wartość diagnostyczną i pomagają ustalić lub wykluczyć wiele przypuszczeń.
Po drugie, kontakt z dietetykiem. Diagnoza to jedno, a prawidłowe żywienie to drugie. Żeby, Twój układ pokarmowy był zdrowy i dobrze pracował musisz jeść zdrowo. „Jelitowcy” wymagają specjalnego postępowania żywieniowego. W rezultacie, produkt potencjalnie uznawany jako zdrowy, dla osoby z problemem jelitowymi już zdrowy nie jest. Choć formalnie to lekarz zajmuje się diagnozą i zlecaniem badań, to w praktyce często w rozwiązaniu problemu pomaga właśnie dietetyk.
Zatem, dietetyk nie tylko uczy i pokazuje jak powinniśmy jeść, ale i pomaga zdiagnozować i ustalić źródło problemu, a kilka miesięcy współpracy owocuje przez całe życie. Jak sami widzicie, naprawdę warto.