Protokół autoimmunologiczny, dietetyk to osoba, który przeprowadzi Cię bezpiecznie przez cały proces tej trudnej diety. Chcesz wyciszyć stan zapalny? Wprowadzić chorobę autoimmunologiczną w remisję? Chcesz zastosować protokół, ale nie jesteś pewien czy samemu dasz radę?
Nie pozwól sobie na błędy i wejdź na dietę protokół autoimmunologiczny pod okiem doświadczonego dietetyka! Pamiętajmy, żeby dieta przynosiła oczekiwane efekty musi być przeprowadzona prawidłowo!
Dla przypomnienia, zasady diety.
Zalecany czas stosowania diety protokół autoimmunologiczny to 3 – 6 miesięcy. Po 3 miesiącach należy w wynikach badań ocenić skuteczność dietoterapii, sprawdzając poziom przeciwciał (typowy dla danej jednostki chorobowej). Na tej podstawie podejmowana jest decyzja, czy też należy kontynuować dietę AIP przez kolejne 3 miesiące.
Protokół autoimmunologiczny, lista produktów.
Przede wszystkim, chcąc zastosować u siebie dietę protokołu autoimmunologicznego (AIP) musimy zapoznać się i zaakceptować jej zasady. Tutaj nie ma możliwości odstępstw.
Lista produktów zabronionych:
- Nabiał.
- Wszelkie zboża (glutenowe i bezglutenowe).
- Nasiona i orzechy.
- Żywność przetworzona i martwa.
- Tłuste rodzaje mięs (golonka, wieprzowina itp.) Wszelkie mięso przetworzone: kiełbasy, paczkowane wędliny i inne mięsa.
Podkreślić należy, że wszelkie produkty z mleka krowiego są absolutnie zabronione. Mleko krowie w diecie musi zostać zamienione na roślinne, najlepiej kokosowe. Pamiętajmy, że kazeina ma mocne właściwości alergizujące i często powoduje nietolerancje pokarmowe. Zabronione są warzywa psiankowate i rośliny strączkowe, w tym orzech ziemny (pamiętajmy, że w rzeczywistości to nie orzech tylko strączek).
Lista produktów zalecanych:
- Wszystkie świeże owoce (suszone owoce, w tym jagody goji sa zabronione).
- Świeże warzywa, oprócz psianek. Warzywa krzyżowe (np. kalafior, brukselka, brokuł) tylko w formie gotowanej i w umiarkowanych ilościach. Bez przesady. Kiszonki zalecane pod każdą postacią.
- Kokos pod każdą postacią.
- Tłuszcze roślinne, tylko dobrej jakości (oliwa, awokado, olej lniany).
- Mięso ze sprawdzonych źródeł (oprócz przetworzonych jak np. parówki).
- Ryby, każdy gatunek. W szczególności tłuste gatunki ryb.
Co jeść na diecie AIP?
Jako iż, protokół autoimmunologiczny jest modelem diety mocno eliminacyjnej może być trudny do ustalenia na własną rękę. Co ważne, aby dieta była skuteczna i przynosiła oczekiwane efekty, jadłospis wymaga odpowiedniego skomponowania i zbilansowania poszczególnych składników diety. Takich jak: ilość białka, tłuszczu, węglowodanów oraz stosunek kwasów tłuszczowych (głównie omega3 : omega6). Częstym błędem osób stosujących dietę AIP na własną rękę jest jej nieodpowiednia kompozycja.
Wiele osób analizując zasady diety AIP stwierdza, że na tej diecie nie ma za bardzo co jeść. Z góry zakładając, że cały proces diety to musi być jedna wielka męczarnia. Wcale nie! Ta dieta może być smaczna i ciekawa. Ponadto jest to dieta, która leczy!
Dieta lecznicza AIP
W wielu swoich wpisach, opisywałam zalety i fenomenalne działanie diety opartej na modelu protokołu autoimmunologicznego. Jest to model żywienia, który stosuje w swojej pracy dietetyka i polecam swoim autoimmunizacyjnym pacjentom. Szczególnie pacjentom, w zaostrzonym stadium choroby autoimmunologicznej oraz u tych, u których rozwinęła się więcej niż 1 jednostka chorobowa o podłożu zapalnym. Poniżej wskażę możliwości ustalenia diety i wdrążenia żywienia opartego na modelu diety .
Protokół autoimmunologiczny, jak to ogarnąć?
Nie każdy chce ryzykować i ustalać dietę samemu. Wtedy zdecydowanie lepiej skorzystać z profesjonalnej diety, przygotowanej przez doświadczonego dietetyka. I tutaj wskazuję Wam dwie możliwości.
1. Gotowy Plan żywienia.
W oparciu o swoje wieloletnie doświadczenie w pracy z pacjentami autoimmunizacyjnymi wydałam e-booki, które zawierają gotowy plan żywienia i przepisy na dania oparte na zasadach diety AIP.
- Gotowy plan żywienia AIP dla wszystkożernych.
Kupując Ebooka, otrzymujesz kompleksowy plan żywienia. Po dokładny opis zaglądaj tutaj.
- Plan żywienia AIP dla osób spożywających tylko ryby, bez mięsa zwierząt lądowych.
Kupując Ebooka, otrzymujesz kompleksowy plan żywienia. Po dokładny opis zaglądaj tutaj.
2. Indywidualna dieta od dietetyka.
Kolejną opcją jest nawiązanie współpracy z dietetykiem i skorzystanie z indywidualnie przygotowanej diety protokół autoimmunologicznego od doświadczonego specjalisty.
Wówczas w oparciu o stan zdrowia, styl życia, wyniki badań, ewentualne nietolerancje pokarmowe czy alergie otrzymujesz indywidualny plan żywienia. Ta opcja jest o wiele bardziej komfortowa, ponieważ masz możliwość kontaktu z dietetykiem. Co daje poczucie bezpieczeństwa dla pacjenta, gdyż w razie wystąpienia wszelkich problemów ma osobę, która nad nim czuwa. Ponadto dietetyk po zakończonym protokole przeprowadzi Cię przez proces wyjścia z protokołu i rozszerzenia diety. Tak, aby zachować właściwy dla Ciebie sposób żywienia i stan zdrowia.
Podkreślić należy, że współpraca na linii dietetyk-podopieczny jest niezwykle ważna i kluczowa do osiągnięcia celu. Dodatkowo daje poczucie bezpieczeństwa dla pacjenta, który nie jest pozostawiony sam sobie. Co jest niezwykle istotne stosując tak trudny model diety. Zatem jeżeli szukasz sprawdzonego dietetyka, specjalisty od diety AIP i zarazem osoby z którą będziesz w stałym kontakcie online, jesteś we właściwym miejscu!
Protokół autoimmunologiczny dietetyk.
Teraz, krótko opiszę jak wygląda współpraca ze mną.
Przede wszystkim Zdrowa Micha by Marcelina Paszkowska to poradnia dietetyczna Online. Zatem współpraca z pacjentami odbywa się w formie Online. Konsultacje dietetyczne odbywają się z formie video-rozmowy. Poza tym pozostajemy w stałym kontakcie online: sms, Messenger, WhatsApp, Skype itp.
Na co dzień zajmuję się skuteczną poprawą zdrowia wśród pacjentów z chorobami autoimmunizacyjnymi. Specjalizuję się w diecie przeciwzapalnej oraz poprawie kondycji jelit.
Jestem autorką Ebooków o diecie przeciwzapalnej, które są w sprzedaży w licznych księgarniach internetowych, także w Księgarni Medycznej. Ponadto udzielam wywiadów i wypowiedzi eksperckich w tematyce stanów zapalnych oraz dietoterapii w chorobach autoimmunizacyjnych.
Pacjentów klinicznych prowadzę również w laboratorium medycznym Zdrowe Geny.
Protokół autoimmunologiczny dietetyk. Jak zacząć?
Po pierwsze, nawiąż ze mną kontakt. Wtedy też otrzymasz wywiad i dzienniczek żywieniowy do uzupełnienia. Następnie, umówimy termin wizyty online.
Dostępność terminów możesz sprawdzić tutaj.
Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, kliknij tutaj.