Bieganie a honorowe dawstwo krwi. Krew to eliksir życia.

Krew pomaga ratować życie. Zarówno innych osób, jak i naszych bliskich, bowiem nigdy nie wiadomo komu krew będzie potrzebna.

Wprawdzie, krew ratuje życie, ale także pełni kluczową rolę dla dyspozycji sportowej zawodnika wytrzymałościowego. Wyniki w sporcie w dużej mierze uzależnione są od ilości krwinek. Bowiem, białe krwinki odpowiadają za pracę układu odpornościowego, zaś czerwone za transportu tlenu do komórek.

Bieganie a honorowe dawstwo krwi

W obawie przed pogorszeniem formy biegacze często boją się oddawać krew. Przed podjęciem decyzji powinniśmy przeanalizować swoje cele oraz plan treningowy. Okres intensywnych przygotowań, budowania formy nie jest dobrym momentem. Jeżeli zaś biegamy rekreacyjnie oddanie krwi może nie wyrządzić strat w kondycji sportowej biegacza lub zawodnika innej dyscypliny wytrzymałościowej.

Oczywiście donacja i znaczna strata krwi bezpośrednio przed startem lub w okresie intensywnych przygotowań nie jest dobrym pomysłem, a nawet może zagrażać naszemu życiu.

Zobaczmy jak ubytek krwi wpływa na kondycję sportową oraz jak biegacz powinien zaplanować oddanie krwi.

Bieganie a honorowe dawstwo krwi

Oddając krew powinniśmy:

  1. Zaplanować min. 2 dni wolnego od biegania
  2. Być świadomym, że maksymalny czas powrotu do stanu wyjściowego może zająć nawet 6 tygodnie. Bowiem tyle potrzebuje hemoglobina na pełną regenerację. Przez ten czas po oddaniu biega się wolniej. Stopień odczuwalnego zmęczenia jest wyższy.
  3. Nie planować starów przez minimum 14 dni od czasu donacji. Najlepiej miesiąc.
  4. Włączyć suplementację żelazem po oddaniu.
  5. Zadbać o prawidłowe odżywieniem oraz nawodnienie organizmu.
  6. Pamiętać, że objętość krwi ma możliwości regeneracji i średnio po 14 dniach wraca do stanu wyjściowego. Do tego czasu możemy być trochę osłabieni.

Bez wątpienia najlepszym momentem na oddanie krwi wydaje się być okres roztrenowania. Z racji, że krew możemy oddawać raz na kwartał nie ma możliwości aby za każdym razem wstrzelić się w roztrenowanie, które biegacze mają raz lub dwa do roku. Wówczas powinniśmy wybrać mniej intensywny okres treningowy i liczyć się z tym, że przez 2-4 tygodni nasze możliwości wysiłkowe mogą być osłabione. Wówczas najlepiej omówić tą kwestię z trenerem.

Trochę informacji odnośnie oddawania krwi

Jedna donacja to:

  • Ubytek 450 ml krwi.

To około 10% całkowitej objętości krwi. Zastępujesz utracone osocze w ciągu godzin, a utracone krwinki czerwone w ciągu tygodni.

  • Strata ok 250 mg żelaza.

Włączenie suplementacji pomoże uzupełnić straty i wspomóc odbudowę czerwonych krwinek.

  • Deficyt kaloryczny rzędu 4500 kcal.

Czyli mniej, więcej tyle kcal ile mają darowane czekolady 🙂 Bowiem oddaniu otrzymujemy zestaw 8 czekolad. Z tego powodu powinniśmy szczególnie zadbać o prawidłowe odżywienie i nawodnienie po oddaniu krwi. Oczywiście pokrycie energii tylko i wyłącznie przez słodycze nie jest dobrym pomysłem. Aczkolwiek pamiętajmy, że są to produkty wysokokaloryczne i łatwo przyswajalne, także ich podaż jak najbardziej jest wskazana.

Bieganie a honorowe dawstwo krwi

Krew zdrowych osób uprawiających sporty wytrzymałościowe ma szczególne walory z uwagi na wyższe natlenienie i lepsze parametry.

BIBLIOGRAFIA

1.https://journals.lww.com/acsm-csmr/fulltext/2007/10000/sports_medicine_pearls_and_pitfalls__athletic.2.aspx

Dietetyk Kliniczny i Sportowy.
Trener żywienia dyscyplin wytrzymałościowych.
Ekspertka od stanów zapalnych, chorób autoimmunologicznych oraz problemów jelitowych.
Założycielka poradni dietetycznej Zdrowa Micha by Marcelina Paszkowska. Dietetyk kliniczny laboratorium medycznego, Zdrowe Geny.
Autorka e-booków o diecie przeciwzapalnej oraz artykułów i publikacji naukowych z zakresu dietetyki sportowej i klinicznej.
Z pasji biegaczka.