Wzdęcia, dietetyk i jego wiedza to twoja skuteczna pomoc! Zmień swój sposób żywienia, zapomnij o dyskomforcie i ciążowym brzuchu, na zawsze!

Wzdęcia to częsty problem pacjentów, którzy zgłaszają się do dietetyka klinicznego o pomoc. Wzdęcia to uczucie, że w obrębie jamy brzusznej znajduje się nadmierna ilość gazów, nadmierna wypukłość i twardość. Przeważnie występuje wrażenie powiększonego brzucha, nazywanego brzuchem ciążowym lub ciążą spożywczą. Ponadto odczuwalny jest dyskomfort oraz zmieniona częstotliwość wypróżnień. Przyczyna wzdęć może być różna, w pierwszej kolejności zawsze należy rozpatrywać czynniki dietetyczne. Jak się pozbyć wzdęć, o tym będzie w tym wpisie!

Etiologia.

Wzdęcie brzucha jest objawem coraz częściej zgłaszanym przez pacjentów. Obecność wzdęcia jest związana ze zwiększoną ilością gazów jelitowych oraz zwiększeniem obwodu brzucha. Pacjenci bardzo często skarżą się na towarzyszące wzdęciom bóle brzucha. Ponadto inne objawy towarzyszące nadmiernej ilości gazów to jadłowstręt, cuchnący oddech, nudności, kruczenie w jamie brzusznej oraz zaparcia. Co ważne wzdęcie brzucha jest zaliczane do zaburzeń czynnościowych, gdyż w większości przypadków u podstawy problemu leży zaburzenie czucia trzewnego oraz motoryki jelit.

Zgodnie z III kryteriami rzymskimi definicja wzdęcia o charakterze czynnościowym to nawracające uczucie powiększenia obwodu brzucha trwające przez 3 dni w miesiącu, utrzymujące się przez kolejne 3 miesiące.

Przyczyny wzdęć.



Jako przyczyny powodujące wzdęcia brzucha wymienia się:

  • Zespół jelita drażliwego IBS,
  • zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego SIBO,
  • nieprawidłowe trawienie i nietolerancję węglowodanów,
  • przewlekłe zaparcia,
  • rak jelita grubego, stan po zabiegach chirurgicznych, niedrożność przewodu pokarmowego,
  • celiakię – dotyczy 1% populacji,
  • choroby układowe, nieswoiste choroby jelit.

    Podkreślić należy, że wielu pacjentów borykających się z przewlekłymi wzdęciami to osoby cierpiące na IBS. Zespół jelita drażliwego (irritable bowel syndrome – IBS) jest to jednostka chorobowa o nie do końca poznanej etiologii i zarazem najczęstsza przyczyna zaburzeń gastroenterologicznych (10% populacji).
wzdęcia dietetyk
wzdęcia dietetyk

IBS, a przewlekłe wzdęcia.

Około 90% osób chorujących na IBS skarży się na przewlekłe wzdęcia. IBS objawia się m.in.:

  • bólami brzucha
  • zmianą rytmu wypróżnień
  • uczuciem wzdęcia

Co ważne, objawy te nie są uwarunkowane chorobą organiczną. Jedynym ratunkiem dla osób z IBS jest zmiana sposobu żywienia i wypracowanie właściwego sposobu żywienia. Podkreślić należy, że IBS jest stanem nieodwracalnym. Stąd pacjent musi wprowadzić trwałe zmiany w sposobie żywienia, aby na stałe pozbyć się uporczywych wzdęć. W tej kwestii niedoceniona jest współpraca z dietetykiem klinicznym. Gdyż to właśnie dietetyk nauczy Cię jak jeść, aby skutecznie pomoże pozbyć się wzdęć, na zawsze !

Diagnostyka.

Po pierwsze, IBS jest stanem, w przebiegu którego diagnostyka przewodu pokarmowego (gastroskopia, kolonoskopia) nie stwierdza żadnych nieprawidłowości.

Po drugie, za rozpoznaniem zespołu jelita nadwrażliwego przemawiają przede wszystkim stwierdzane w wywiadach chorobowych objawy i ich zgodność z Kryteriami Rzymskimi IV. O tym jak rozpoznać IBS przeczytasz tutaj.

Po trzecie, z wieloletnich obserwacji dużych grup pacjentów z IBS wynika, że nie są oni bardziej niż reszta populacji podatni na wystąpienie chorób zapalnych jelit czy raka jelita grubego, ani nie potrzebują większej liczby badań kontrolnych niż osoby całkowicie zdrowe.

Podkreślić należy, że po długim okresie utrzymywania się dolegliwości, zwłaszcza z dominującym zaparciem stolca, nieco częściej mogą być stwierdzane nabyte uchyłki okrężnicy.

Dieta. Wzdęcia, dietetyk.

Ponieważ jednoznaczna przyczyna choroby nie jest poznana, nie opracowano farmakologicznego sposobu jej skutecznego oraz trwałego wyleczenia. Stąd IBS ma charakter czynnościowy i przewlekły, a jego objawy mogą utrzymywać się latami. Najważniejsze kroki to:

  • modyfikacje dietetyczne
  • wpływ na uwarunkowania psychologiczne
  • suplementacja

Konieczna jest modyfikacja diety i eliminacja frakcji fermentujących węglowodanów (FODMAP), które powodują wzdęcia.

Wzdęcia, dieta, dietetyk, współpraca.

Po pierwsze, niektórzy pacjenci z wzdęciami nie mają wątpliwości, że pokarmy są przyczyną ich dolegliwości. Co niekiedy może prowadzić do nieracjonalnych restrykcji, niewygody, a nawet grozić niedoborami pokarmowymi.

Po drugie, faktem jest, że wśród pacjentów z wzdęciami modyfikacje dietetyczne mogą przynieść trwałą poprawę. Badania wykazują, że zastosowanie diety, w porównaniu z brakiem zaleceń dietetycznych, wykazywało istotną statystycznie skuteczność. Dzięki modyfikacji składu mikrobioty jelitowej i wsparciu funkcjonalności przewodu pokarmowego.

Co najważniejsze, najskuteczniejszym postępowaniem żywieniowym dla osób z przewlekłymi wzdęciami jest zastosowanie diety low FODMAP, a następnie stopniowe jej rozszerzenie. W efekcie pacjent może wypracować najlepszy dla siebie system żywienia.

Wzdęcia dietetyk – Twój ratunek!

Jeśli od dłuższego czasu borykasz się z uporczywymi wzdęciami, sam nie dajesz sobie rady z ustawieniem diety, czas oddać się w ręce doświadczonego specjalisty, który nauczy Cię jak jeść. Kontakt tutaj.

Pamiętaj, że często dietetyk to ratunek i skuteczna pomoc na wzdęcia! Wydane na opiekę dietetyczną pieniądze, to inwestycja w zdrowie, przyszłość oraz nowe nauki, które będą owocować do końca życia! W pierwszej kolejności zawsze rozpatrywane są czynniki dietetyczne, a następnie możliwe ewentualne występowanie innych jednostek chorobowych (np. SIBO).

wzdęcia dietetyk
BIBLIOGRAFIA
  1. Skwierczyńska, A. Wzdęcia brzucha. Przyczyny, objawy i postępowanie.
  2. GulbickaD, P., & GrzymisławskiE, M. Wzdęcia brzucha–najczęstsze przyczyny i postępowanie.
  3. Skrzydło-Radomańska, B. Zespół jelita nadwrażliwego.

Dietetyk Kliniczny i Sportowy.
Trener żywienia dyscyplin wytrzymałościowych.
Ekspertka od stanów zapalnych, chorób autoimmunologicznych oraz problemów jelitowych.
Założycielka poradni dietetycznej Zdrowa Micha by Marcelina Paszkowska. Dietetyk kliniczny laboratorium medycznego, Zdrowe Geny.
Autorka e-booków o diecie przeciwzapalnej oraz artykułów i publikacji naukowych z zakresu dietetyki sportowej i klinicznej.
Z pasji biegaczka.