Jak rozszerzyć protokół autoimmunologiczny? I oto jest pytanie! Co ważne, przez nieprawidłowe rozszerzenie diety AIP w bardzo łatwy sposób możemy zniweczyć wszelkie nasze starania i trudny okres na protokole diety AIP. Co w efekcie może prowadzić do nawrotu i zaostrzenia objawów choroby. Nie pozwól sobie na ten błąd!

Jak długo stosować dietę AIP?

Pamiętajmy, że maksymalny czas trwania protokołu autoimmunologicznego to okres sześciu miesięcy. Podkreślić należy, że protokół autoimmunologiczny nie jest systemem żywieniowym, który można stosować przez całe życie.

Zatem nie należy traktować zasad diety AIP jako stały model żywienia, gdyż wiąże się to z ryzykiem dużych niedoborów żywieniowych w organizmie. Co, zamiast pomóc, może zaszkodzić naszemu zdrowiu.

W wielu przypadkach 3 miesiące diety AIP są wystarczające, aby poprawić stan zdrowia i jakość życia chorego.

Jak rozszerzyć protokół autoimmunologiczny?

Po zakończeniu diety protokołu autoimmunologicznego należy przejść do etapu rozszerzania diety. Polega on na stopniowym włączaniu wyeliminowanych grup pokarmów i jednoczesnej obserwacji reakcji organizmu.

Podczas etapu rozszerzania konieczne jest pojedyncze włączanie alergenów do diety. Jeśli po spożyciu danego produktu powrócą towarzyszące nam wcześniej objawy, jest to znak, że należy usunąć go z diety na stałe. Dlatego ważne jest, aby wprowadzać produkty spożywcze w przynajmniej kilkudniowych odstępach, po kolei.

Wyeliminowanie produktów potencjalnie szkodliwych podczas stosowania diety protokołu autoimmunologicznego pozwala organizmowi na oczyszczenie i powrót do równowagi. Dzięki temu będzie bardzo łatwo wyczuć szkodliwy dla nas pokarm na etapie rozszerzania diety.

Na co uważać?

UWAGA! Wprowadzenie jednocześnie kilku grup produktów np. strączków i psianek uniemożliwi rozpoznanie szkodliwego alergenu w razie wystąpienia niepożądanych objawów.

Jest to bardzo częsty błąd osób, które zakończyły stosowanie diety AIP. Radzę podejść do tematu zdroworozsądkowo, gdyż w łatwy sposób można zaprzepaścić swoją pracę i trud, jaką włożyliśmy w zastosowanie się do zasad restrykcyjnego protokołu autoimmunologicznego. Dzięki temu możemy wypracować najlepszy dla siebie, ostateczny i indywidualny system żywienia.

Częste błędy.

Niewłaściwym postępowaniem jest, aby po zakończeniu stosowania protokołu AIP powrócić do dawnego stylu żywienia. Pamiętajmy, że osoby cierpiące na choroby autoimmunologiczne wymagają stosowania specjalnej diety przez całe życie!

Prawidłowe rozszerzenie protokołu autoimmunologicznego powinno zaowocować otrzymaniem ostatecznego modelu żywienia, który powinniśmy stosować do końca życia!

Dietetyk Kliniczny i Sportowy.
Trener żywienia dyscyplin wytrzymałościowych.
Ekspertka od stanów zapalnych, chorób autoimmunologicznych oraz problemów jelitowych.
Założycielka poradni dietetycznej Zdrowa Micha by Marcelina Paszkowska. Dietetyk kliniczny laboratorium medycznego, Zdrowe Geny.
Autorka e-booków o diecie przeciwzapalnej oraz artykułów i publikacji naukowych z zakresu dietetyki sportowej i klinicznej.
Z pasji biegaczka.