Biegunka podczas biegania to wstydliwy, ale prawdziwy problem. Potrafi skutecznie pokrzyżować plany treningowe. Jeżeli tego typu incydenty zdarzają się na większości treningach, jest to znak, że trzeba znaleźć rozwiązanie tego uporczywego problemu. I o tym właśnie będzie w tym wpisie.

Biegunka podczas biegania przyczyny.

Przyczyny biegunki podczas biegania mogą być różne. Od błahych, takich jak nieodpowiednie żywienie, po poważniejsze, takie jak schorzenia przewodu pokarmowego. Dokładnie o tym jak rozróżnić przyczynę problemów jelitowych opowiadam w swoim filmiku. Koniecznie zajrzyj!

Jedno jest pewne, jeżeli od dłuższego czasu borykasz się z problemem biegunek na treningach biegowych. A może nawet z tego powodu regularnie zażywasz leki typu Stoperan itp. musisz znaleźć przyczynę i rozwiązać problem.

Biegunka podczas biegania, IBS.

Bardzo często biegunka w trakcie biegania spowodowana jest zaburzeniem integralności mikroflory jelit oraz zespołem jelita drażliwego (IBS). Już samo bieganie, a szczególnie intensywne sesje treningowe, niekorzystnie wpływa na kompozycję mikroflory jelit. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Ponadto nadwrażliwość jelit na pewne grupy pokarmów (co ma miejsce w IBS) i spożywanie pokarmów nietolerowanych zaburza czynność jelit. I w tym kontekście z pomocą przychodzi odpowiednie postepowanie żywieniowe. Bo można biegać bez wizyty w toalecie!

Co zrobić?

Aby pożegnać się z problemem biegunki podczas biegania trzeba poprawić stan jelit. Do poprawy kondycji układu pokarmowego wystarczą 2 proste kroki:

  1. Wsparcie kondycji jelit przez suplementację, głównie probiotyki.
  2. Unormowanie diety i eliminacja nietolerowanych pokarmów (dieta low FODMAP).

Dzięki wprowadzeniu powyżej wskazanych zmian możesz znów cieszyć się dobrą pracą jelit. Zarówno podczas biegania, jak i w codziennym życiu.

Pomoc edukacyjna.

Jeżeli masz problem z samodzielnym unormowaniem diety możesz skorzystać z materiałów edukacyjnych.

Z myślą o biegaczach z IBS i innymi dolegliwościami jelitowymi powstał E-book, kompleksowy przewodnik po diecie zdrowych jelit.

E-book jest w sprzedaży w księgarniach internetowych, w tym w Empiku. Publikacja skierowana jest do biegaczy oraz zawodników innych dyscyplin wytrzymałościowych, którzy na co dzień i podczas wykonywania jednostek treningowych borykają się z problemami jelitowymi. Zastosowanie diety zawartej w treści e-booka pomaga w poprawie kondycji przewodu pokarmowego oraz wspomaga budowanie formy sportowej. 

Dietetyk Kliniczny i Sportowy.
Trener żywienia dyscyplin wytrzymałościowych.
Ekspertka od stanów zapalnych, chorób autoimmunologicznych oraz problemów jelitowych.
Założycielka poradni dietetycznej Zdrowa Micha by Marcelina Paszkowska. Dietetyk kliniczny laboratorium medycznego, Zdrowe Geny.
Autorka e-booków o diecie przeciwzapalnej oraz artykułów i publikacji naukowych z zakresu dietetyki sportowej i klinicznej.
Z pasji biegaczka.