Dieta przy bieganiu, jaka powinna być dieta biegacza? Bez wątpienia, dieta i bieganie to dream team! Idą w parze!

Bieganie wymaga specjalnego podejścia żywieniowego i doboru odpowiednich składników pokarmowych. Dieta redukcyjna biegacza będzie różnić się od diety redukcyjnej nieaktywnej osoby. Podobnie jak dieta mająca wspomagać stan zdrowia. Dla biegacza będzie ona trochę inna niż dla jego nieaktywnego kolegi. Ponadto biegacze powinni częściej wykonywać badania kontrolne. W końcu ich ciało pracuje na wysokich obrotach!

Dieta przy bieganiu. Co tak właściwie daje?

Często spotykam się z biegaczami, którzy od lat trenują bieganie ale nigdy nie przywiązywali większej wagi do diety. I aż w końcu pewnego dnia, coś zaczyna szwankować. Wtedy okazuje się, że nigdy nie robili badań. A nawet jak już robili, to i tak nie było kompetentnej osoby, aby je zinterpretować.

Tutaj zaznaczę, że lekarz nie jest odpowiednią osobą do funkcjonalnej interpretacji wyników badań. Wynika to z faktu, że lekarze zwracają uwagę tylko na znaczne patologie w wynikach badań. Mówiąc w dużym skrócie, muszą być widoczne nieprawidłowości w stanie zdrowia, aby lekarz zareagował. Kosmetyką się nie zajmują 😉 Podam przykład na własnej osobie, kiedy po maratonie w moich wynikach rysował się obraz niedokrwistości (poziom RBC poniżej normy referencyjnej), lekarz powiedział, że to nieznaczne odchylenie i nie ma się czym przejmować 🙂

Dlaczego biegacz powinien zadbać o dietę?

Dbałość o czynniki dietetyczne daje biegaczowi możliwość trenowania w zdrowiu i rozwijania „skrzydeł” na trasach biegów.

W rzeczywistości odpowiednio zaplanowana praktyka żywieniowa pomaga zachować zdrowie, zapobiegać kontuzjom oraz w efekcie osiągać jak najlepsze wyniki. Dbałość o te czynniki jest niezbędne dla sportowca zarówno w celach zdrowotnych, jak i lepszych osiągów sportowych. 

Kim jest wyczynowy sportowiec? Możemy opisać go jako osobę, która stale trenuje. Jej głównym celem treningu jest udział w zawodach sportowych. 

Oznaki, że Twoja dieta jest nieprawidłowo zbilansowana:

  1. Odczuwasz nadmierną męczliwość na treningach.
  2. Czujesz, że procesy regeneracji są osłabione.
  3. Nie wykonujesz wszystkich zaplanowanych jednostek treningowych.
  4. Często chorujesz lub czujesz, że „coś Cię bierze”.
  5. Nie możesz poprawić wyników. Czujesz, że stoisz w miejscu.
  6. Borykasz się z problemami od strony układu pokarmowego.
  7. Nie masz rano siły wstać z łóżka.

Jeżeli na większość z powyższych punktów odpowiadasz: tak, to znaczy, że musisz wziąć się w garść i zadbać o swoje żywienie. Stan zdrowia, dietę i suplementację. Bez tego nawet najlepszy plan treningowy nie za wiele da, bo nie będziesz w stanie go wykonywać.

Dieta przy bieganiu. Jak się za to zabrać?

  1. Badaj się! Regularne badania to podstawa! Biegacze są bardziej narażeni na niedobory wskutek wzmożonego wysiłku fizycznego. Ponadto zapotrzebowanie na większość witamin i minerałów jest wyższe, niż w nieaktywnej grupie populacji.
  2. Wyrównaj niedobory! Niedobory należy określać na podstawie wyników badań. Przyjmowanie witamin i innych suplementów na ślepo nie jest dobrym pomysłem.
  3. Oszacuj swoje zapotrzebowanie na energię. Przeanalizuj swój plan treningowy oraz ile energii wydatkujesz danego dnia. Względem tego dobierz odpowiednią kalorykę. Pamiętaj, że zarówno duża nadwyżka energetyczna oraz niedobór kalorii w diecie nie są wskazane!
  4. Zwiększ ilość białka w diecie! Dla biegacza dzienna ilość to minimum 1,4 g białka na kilogram masy ciała.
  5. Dbaj o nawodnienie. Planując ilość spożywanych płynów, uwzględnij straty poniesione względem treningu, czyli to ile wypacasz na treningach. W dni o wysokiej potliwości włącz elektrolity.
  6. Bazuj na naturalnej, nieprzetworzonej żywności. Rośliny to bomba witaminowa. Dzięki czemu, posiadają ogromną moc, a Ty potrzebujesz dużo wartości odżywczych.
  7. Nie przesadzaj ze słodyczami! To, że biegasz nie znaczy, że możesz bezkarnie objadać się marnej jakości jedzeniem! Kupne słodycze zamień na owoce i inne zdrowe zamienniki. Słodycze zostaw na okres około startowy.
Dieta przy bieganiu

Zmiana diety przy bieganiu. Co daje? Na co mogę liczyć?

Na wiele 🙂 A mianowicie poprawa diety u biegacza ma wpływ na:

  1. Poprawa regeneracji. Mniejsza bolesność mięśni po treningu.
  2. Mniejsza podatność na kontuzje.
  3. Dobre samopoczucie.
  4. Lepsza odporność organizmu i mniejsza podatność na infekcje.
  5. Energia i witalność.
  6. Budowanie i utrwalanie właściwych zachowań żywieniowych.
  7. Nowe życiówki.
  8. Radość z biegania.

Co jeżeli sam nie daje rady?

Jeżeli sam nie jesteś w stanie poskładać wszystkich klocków w jedną całość, trzeba oddać się w ręcę kogoś, kto zrobi to za Ciebie. Czyli Dietetyka!

Marcelina Paszkowska Dietetyk
Marcelina Paszkowska Dietetyk Sportowy

I tutaj oczywiście zapraszam do siebie! Na co dzień pracuję z biegaczami. Poza tym sama biegam od wielu lat i problemy biegaczy znam od podszewki. Aby dowiedzieć się o mnie więcej kliknij tutaj.

Ofertę dietetyczną znajdziesz tutaj. Jeżeli nie jesteś przekonany do stałej współpracy, zachęcam do skorzystania z konsultacji dietetycznej. Omówię wyniki badań i przeanalizuje sposób żywienia. Wskażę błędy oraz rzeczy do zmiany. Masa praktycznych informacji, na których można fajnie działać.

Koszt godzinnej konsultacji dietetycznej to zaledwie 100 zł! Na każdą kieszeń! Kontakt ze mną tutaj.

Zapraszam na mój kanał YOUTUBE, gdzie znajdziecie treści z poradami żywieniowymi dla biegaczy.

Dietetyk Kliniczny i Sportowy.
Trener żywienia dyscyplin wytrzymałościowych.
Ekspertka od stanów zapalnych, chorób autoimmunologicznych oraz problemów jelitowych.
Założycielka poradni dietetycznej Zdrowa Micha by Marcelina Paszkowska. Dietetyk kliniczny laboratorium medycznego, Zdrowe Geny.
Autorka e-booków o diecie przeciwzapalnej oraz artykułów i publikacji naukowych z zakresu dietetyki sportowej i klinicznej.
Z pasji biegaczka.