Kawa to uwielbiany przez wielu napój. Dzisiaj dobrze wiadomo, że wpływ na kawy na rozwój chorób układu krążenia możemy włożyć między bajki. Badania naukowe jasno wykazują, że rozsądne spożycie (dobrej jakości) kawy wykazuje działanie prozdrowotne. Picie kawy zostało również powiązane z efektem zapobiegawczym przeciwko wielu chorobom. Ze względu na wiele zalet tego napoju, naukowcy postanowili także sprawdzić wpływ kawy na mikrobiom jelitowy. Jak się okazuje, zagorzali kawosze nie muszą wcale obawiać się, że ich ulubiony napój negatywnie wpłynie na integralność mikroflory jelitowej.

A wręcz przeciwnie, mam dla Was cudowną informację: kawa wspomaga nasz system jelitowy. Dlaczego? O tym w dalszej części tekstu.

Wpływ kawy na mikrobiom jelitowy.

Wpływ różnych grup pożywienia na mikroflorę jelitową stanowi stale rosnący obszar badawczy. Wynika to z faktu, że w rzeczywistości, to właśnie w dużej mierze dieta odpowiada za stan naszej mikroflory jelitowej. Składniki odżywcze pochodzące z pożywienia docierają do przewodu pokarmowego, wpływając zarówno na ekosystem, jak i profil metaboliczny drobnoustrojów. 

Wpływ diety na mikroflorę jelitową.

Zdolność metaboliczna mikroflory ma wpływ na stan odżywienia oraz masę ciała człowieka niezależnie od etapu życia. Dotyczy to także dzieciństwa. Jednak duża zmienność wzorców żywieniowych na przestrzeni życia, powoduje, że skład mikrobioty jelitowej zmienia się, wraz ze zmianą naszych nawyków żywieniowych. 

Sposoby Modulacji mikroflory jelitowej. Korzystny wpływ na środowisko jelitowe poprzez modyfikację składu drobnoustrojów poprzez zastosowanie odpowiedniej diety, podawania probiotyków, prebiotyków.

Faktem jest, ze coraz więcej dowodów naukowych potwierdza, wysnutą przez Hipokratesa, tezę, że zdrowie pochodzi właśnie z jelit. Dysbioza jelitowa wpisuje się w patogenezę wielu współczesnych chorób, szczególnie tych o podłożu autoimmunizacyjnym i nowotworowych.

I na odwrót, wykazano, że mikroflora w stanie eubiozy (hierarchii) stanowi skuteczną prewencję przed zachowaniem na choroby cywilizacyjne, których wzrost obserwujemy, z roku na rok. Bez wątpienia ekosystem jelitowy jest prężnie rozwijającym się zagadnieniem naukowym. Osobiście cieszę się, że temat ten jest coraz częściej poruszany w opinii publicznej. Stale pojawiają się nowe wnioski.

Z uwagi na powyższe, w ostatnim czasie coraz więcej badań skupiło się na analizie zależności pomiędzy konsumpcją kawy a mikroflorą jelitową. Zatem zobaczmy do jakich wniosków doszli badacze.

Wpływ kawy na mikrobiom jelitowy.

Co mówią wyniki badań?

Zaobserwowano różnice w składzie mikroflory jelitowej w osób pijących kawę. Badania wskazują, że po wypiciu kawy wzrasta populacja korzystnych dla zdrowia bakterii jelitowych Bifidobacterium. Picie kawy związane jest również ze spadkiem patogennych bakterii Clostridium i Escherichia coli.

Co ciekawe, wpływ spożycia pojedynczej dawki kawy na mikroflorę jelitową gospodarza jest mało widoczny. Pozytywny wpływ kawy na mikrobiom jelitowy zauważono w grupie pijącej większe ilości kawy (50-450 ml dziennie).

Metody badawcze

Spożycie kawy podzielono na trzy grupy:

1.osoby nie pijące kawy (0–3 ml/dzień),

2.konsumenci umiarkowani (3–45 ml/dzień)

3.konsumenci o dużej zawartości kawy (45–500 ml/dzień). 

W badaniu weryfikowano zmiany w populacji mikroflory jelitowej (oznaczoną metodą PCR) oraz stężenie krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych w kale (metodą chromatografii gazowej). 

Najwyższy poziom prozdrowotnych Bacteroides–Prevotella–Porphyromonas zaobserwowano w grupie 3, wśród dużych konsumentów kawy. 

Podsumowując, zauważono, że spożycie kawy pozytywnie wpłynęło na mikrobiom jelit badanych. Przy czym, mikrobiota jelitowa osób, które codziennie spożywały kawę, wykazywała znacznie wyższą obfitość prozdrowotnych bakterii jelitowych w porównaniu z osobami, które często spożywały kawę rzadziej lub wcale. 

Wydaje się zatem, że regularne spożywanie kawy wiąże się ze korzystnymi zmianami w populacji bakterii mikroflory jelitowej. Fakt ten najprawdopodobniej wynika z obecności polifenoli w ziarnach kawy. Gdyż polifenole są wykorzystywane przez bakterie jelitowe, przekształcając je w wiele różnych związków zwiększających aktywność antyoksydacyjną. Dokładnie o kawie przeczytacie tutaj https://pl.wikipedia.org/wiki/Kawa

Co więcej, istnieją dowody z badań na zwierzętach pokazujące, że podawanie kofeiny przeciwdziała zmianom w proporcji Firmicutes/Bacteroides, wynikającym ze stosowania modelu diety zachodniej.

Po wypiciu kawy rośnie populacja korzystnych bakterii jelitowych Bifidobacterium spp.”,

Dr. Carlu La Vecchii
Wpływ kawy na mikrobiom jelitowy.

Podsumowanie

Kawa jest bogata w przeciwutleniacze i wykazano, że zapewnia szereg korzyści zdrowotnych. Obecnie dostępne wyniki badań naukowych stanowią pierwsze kroki w poszerzeniu wiedzy na temat regularnego spożywania kawy i jej wpływu na mikrobiom jelitowy. Sugerując prawdopodobny korzystny wpływ zawartych w ziarnach kawy związków polifenolowych i kofeiny na ekosystem jelitowy.

BIBLIOGRAFIA:

1.González S, Salazar N, Ruiz-Saavedra S, Gómez-Martín M, de Los Reyes-Gavilán CG, Gueimonde M. Long-Term Coffee Consumption is Associated with Fecal Microbial Composition in Humans. Nutrients. 2020 May 1;12(5):1287. doi: 10.3390/nu12051287. PMID: 32369976; PMCID: PMC7282261.

2.Vernocchi P, Del Chierico F, Putignani L. Gut Microbiota Metabolism and Interaction with Food Components. Int J Mol Sci. 2020 May 23;21(10):3688. doi: 10.3390/ijms21103688. PMID: 32456257; PMCID: PMC7279363

3.https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32348307/

https://zdrowamicha.media.pl/sport-stres-mikrobiota-jelitowa/

Dietetyk Kliniczny i Sportowy.
Trener żywienia dyscyplin wytrzymałościowych.
Ekspertka od stanów zapalnych, chorób autoimmunologicznych oraz problemów jelitowych.
Założycielka poradni dietetycznej Zdrowa Micha by Marcelina Paszkowska. Dietetyk kliniczny laboratorium medycznego, Zdrowe Geny.
Autorka e-booków o diecie przeciwzapalnej oraz artykułów i publikacji naukowych z zakresu dietetyki sportowej i klinicznej.
Z pasji biegaczka.