Jakie znaczenie ma dieta? Ogromne! I to co wkładamy do ust ma duże znaczenie! Jeśli myślisz, że czekoladowy batonik po, którego sięgasz każdego dnia nie jest taki zły bo ma tylko 300 kcal to jesteś w wielkim błędzie. Bowiem, różne grupy pokarmów, mimo takiej samej wartości energetycznej, w zupełnie inny sposób wpływają na funkcjonowanie organizmu ludzkiego. W tym wpisie pomogę Ci zrozumieć jakie znaczenie ma dieta. Dlaczego jedzenie bywa „złe”. Jeżeli chcesz jeść zdrowo, zacząć dobrze się czuć i żyć pełną piersią, koniecznie zajrzyj do dalszej części tekstu. Bo on jest właśnie dla Ciebie 😉
Jedzenie ma znaczenie.
Gdyby było inaczej, przecież nie byłoby „złego” jedzenia. Swoim podopiecznym stale powtarzam, że kierowanie się jedynie wartością energetyczną produktu jest ogromnym błędem żywieniowym. Gdyż, zazwyczaj wiąże się z podażą małowartościowego pokarmu, brakiem oczekiwanych efektów i obniżonym samopoczuciem.
Pamiętajcie, nie zbudujemy ani zdrowia, ani dobrej kondycji na daniach typu fast-food, słodyczach i innych przetworzonych produktach(!). Nawet jeśli mają niewielką kalorykę i wydaje się nam, że nie zaszkodzą.
Jakie znaczenie ma dieta?
Stopień odżywienia
Zaburzenia stanu odżywienia pojawiają się nie tylko przy niedoborze energii ale i także przy jego nadmiarze i jednoczesnym niedoborze składników pokarmowych. Należy podkreślić, że niedobór składników odżywczych może wystąpić także przy nadmiernej podaży białka i energii. Co ma nierzadko miejsce w przypadku sportowców. Taki stan jest konsekwencją błędów w odżywianiu. Zatem sami widzicie jak ogromne znaczenie ma dieta.
Przyczyny
Moda na fast-food, szybkie tempo życia oraz łatwy dostęp do przetworzonych, ubogo odżywczych produktów spożywczych przyczynia się do budowania i utrwalania niewłaściwych nawyków żywieniowych. W efekcie obserwujemy rosnące wskaźniki otyłości i zachorowalności na choroby przewlekłe.
Obecnie, w diecie wielu osób, produkty pochodzenia roślinnego są zastąpione produktami o wysokim stopniu przetworzenia. Jest to jedzenie obfitujące w nasycone kwasy tłuszczowe, węglowodany proste, bez niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania witamin i minerałów. I to właśnie nazywamy złym jedzeniem. Wszystko to sprawia, że nie tylko źle wyglądamy, ale i źle się czujemy. U podstaw jest sytuacji leży złe jedzenie, właśnie, które zaniża jakość naszego życia. Wszystkie powyższe argumenty świadczą o tym, że „złe” jedzenie istnieje oraz podkreśla jakie znaczenie ma dieta.
Skutki
Kaloria, kalorii nie jest równa. Dieta oparta na produktach przetworzonych, zawierających tzw. puste kalorie, prowadzi do wystąpienia niedoborów żywieniowych. Konsekwencje niedoborów pokarmowych to m.in.: zaburzenia masy ciała, osłabienie siły mięśniowej, obniżenie aktywności życiowej, wysoka podatność na choroby i infekcje, trudne gojenie się ran, obniżone samopoczucie, dolegliwości od strony układu pokarmowego.
Jakie znaczenie ma dieta?
Najlepsza dieta to MŻ
Kto z nas nie słyszał porad typu: „Najlepsza dieta to MŻ”.
„Po prostu jedz mniej i więcej się ruszaj”.
„Wystarczy stworzyć deficyt kaloryczny, a schudniesz”.
Tymczasem, proces jedzenia to coś więcej niż sam system dostarczania energii. Puszka coca coli i garść orzechów mogą mieć tyle samo kalorii, lecz z pewnością nie mają takiego samego wpływu na organizm.
Sami pomyślcie:
Czy szklanka coca-coli może być lepszą przekąską niż pół garści orzechów?
Na to, jak funkcjonuje nasze ciało, mają wpływ nie tylko same kalorie, lecz ich wartość odżywcza i to właśnie na niej powinniśmy skupić swoją uwagę przy doborze żywności. Bowiem złe jedzenie to takie, które nam szkodzi, a nie pomaga. Nie bez powodu osoby przechodzące na zdrową dietę odczuwają znaczną poprawę samopoczucia i same mówią jakie znaczenie ma dieta. https://potrafiszschudnac.pl/diety/tabele-kalorycznosci-produktow/
Ponadto przemysł spożywczy prowadzi agresywny promoting śmieciowego jedzenia. Na etykietach produktów widnieją mylne wskazówki żywieniowe typu: „opakowanie to jedyne 100 kcal”, „bez cukru”, „light”, „fit” itp. Na rynku możemy spotkać np. niskotłuszczowe produkty, które w rzeczywistości mają więcej cukru niż ich pełnotłuste wersje.
Jaka żywność szkodzi ?
Naukowcy doszli do wniosku, że najbardziej szkodliwy wpływ na metabolizm i zdrowie człowieka mają wysoko przetworzone węglowodany. Czego nie da się wytłumaczyć samą ich kalorycznością, ale przede wszystkim ładunkiem glikemicznym.
Nadmiar węglowodanów w diecie jest ogromnym problemem społeczeństwa. Przetworzone, rafinowane węglowodany wykazują wysokie indeksy glikemiczne, co oznacza, że powodują szybki wzrost stężenia glukozy we krwi. W związku z tym spożywanie skutkuje szybkim wychwytem wysokokalorycznym, wzrostem stężenia glukozy i insuliny w osoczu, a następnie wchłanianiem składników odżywczych do tkanki tłuszczowej. Ten system działania sprzyja zatem szybkiemu przybieraniu na wadze zdecydowanie bardziej, niż zbilansowane, odżywcze modele diety.
Co ciekawe, orzechy, oliwa i gorzka czekolada, produkty cechujące się znacznie wyższą kalorycznością, zapobiegają otyłości i wspierają ogólny stan zdrowia.
Jakie znaczenie ma dieta?
Podaż błonnika
Błonnik pokarmowy to składnik pochodzący z roślin. Bogate w błonnik są warzywa, owoce, rośliny strączkowe i produkty pełnoziarniste. Przetworzona dieta, obfitująca w węglowodany rafinowane jest bardzo uboga w błonnik. Błonnik obniża indeks glikemiczny pożywienia, spowalniając wchłanianie węglowodanów, utrudniając wchłanianie lipidów i cholesterolu z pożywienia. Zapewnia wyższe uczucie sytości, wspiera pracę układu pokarmowego, zwiększa masę stolca. Nie sposób nie wspomnieć, że błonnik jest składnikiem programującym zdrowie naszych jelit. Stanowi pożywkę dla tzw. „dobrych bakterii jelitowych”. Obecność błonnika w diecie jest fundamentem zdrowej diety. Z tego względu w codziennej diecie konieczna jest obecność świeżych warzyw i owoców.
Pamiętajmy, że obróbka termiczna powoduje degradację błonnika oraz witamin pochodzących z roślin. Gotowane lub pieczone warzywa i owoce mają niższą zawartość błonnika oraz wartość odżywczą, niż w wersji surowej. Spożywanie świeżych warzyw zaspokaja zapotrzebowanie na błonnik oraz zapewnia wysoką gęstość odżywczą, dostarcza dużo mikroelementów przy stosunkowo niskiej ilości kalorii.
Warzywa dostarczają błonnika w ilości od 0,5-5,8 g/100 g produktu, zaś owoce ok. 2,0 g/100 g produktu.
Zalecane spożycie błonnika pokarmowego dla osoby dorosłej wynosi 30-35 g/ dziennie.
Jakie znaczenie ma dieta?
Stany zapalne
Rozwój stanów zapalnych jest mocno uzależniony od czynników dietetycznych. Rozwój przewlekłych stanów zapalnych w organizmie zaburza procesy regeneracyjne, obniża samopoczucie, zwiększa podatność na choroby i infekcje. Liczne badania naukowe wykazują, że ubogoodżywcze wzorce żywienia są ściśle powiązane z podwyższonymi markerami stanu zapalnego w surowicy.
Jako główne czynniki wyzwalające rozwój ogólnoustrojowych stanów zapalnych, wskazuje się wzrost spożycia przetworzonej żywności, „fast foodów”, produktów gotowych, przekąsek i słodkich napojów bezalkoholowych. Żywność bogata w rafinowane cukry, sól, białą mąkę, przetworzone mięso, tłuszcze zwierzęce i dodatki do żywności zawiera niewielkie ilości błonnika, witamin, minerałów i innych składników pochodzenia roślinnego, takich jak przeciwutleniacze. Wszystkie te czynniki zaburzają prawidłową pracę organizmu. Ponadto wykazano, że odpowiedź zapalna organizmu jest powiązana z dysbiozą jelitową. Co jak już wspomniano jest związane z niską podażą błonnika w diecie.
Podsumowanie
Zamiast myśleć tylko o liczeniu kalorii, powinniśmy spojrzeć na kwestię żywienia od zupełnie innej strony. Pod kątem tego, jak jedzenie wpływa na nasz organizm. Świadomość i zrozumienie jakie znaczenie ma dieta bez wątpienia pomoże w dokonywaniu właściwych wyborów żywieniowych. Bowiem często kilka prostych zmian może znacząco wpłynąć na poprawę poziomu energii, witalności, samopoczucia, redukcji czy składu masy ciała.
Mam nadzieję, że ten wpis pomoże Wam zrozumieć jakie znaczenie ma dieta. Konsekwencją opartej jedynie na kaloriach, ubogoodżywczej diety jest dysfunkcja pracy organizmu, obniżenie nastroju i samopoczucia, wydajności, pogorszenie stanu zdrowia i regeneracji. Zatem, o tym czy produkt wyląduje na naszym talerzu, powinna decydować jego wartość biologiczna, a nie tylko energetyczna. Pamiętajmy, że dieta ma znacznie, i to jakie!