W tej zakładce znajdziecie informacje jakie badania należy wykonać przed wizytą dietetyka.
Lista badań do wykonania przed wizytą u dietetyka:
- Morfologia z rozmazem
- Profil lipidowy (cholesterol całkowity, LDL, HDL, trójglicerydy)
- Próby wątrobowe (ALAT, ASPAT, ALP, GGTP, Bilirubina)
- Jonogram
- Glukoza, Insulina
- TSH, FT3, FT4
- Przeciwciała anty-TPO, anty-TG (jeżeli nie były robione w przeciągu roku)
- OB i CRP (oba)
- Żelazo, Ferrytyna
- Witamina B12, Kwas Foliowy
- Kreatynina, Mocznik
- Witamina D- 25(OH)D
- Badanie ogólne mocz
!Nie ma konieczności powtarzania badań wykonanych w ostatnich 3 miesiącach.
Jak wykonać badania?
Większość z powyższych markerów powinniśmy wykonać bez problemu w ramach ubezpieczenia zdrowotnego NFZ. W tym celu powinniśmy udać się na wizytę do swojego lekarza rodzinnego i poprosić o wystawienie skierowania. Pamiętajmy, że badania profilaktyczne i sprawdzenie stanu zdrowia należy nam się przynajmniej raz do roku.
Parametry nierefundowane przez NFZ, czyli takie za, które musimy sami zapłacić to: aTPO, aTG, insulina, Witamina D.
Jeżeli z jakiejś przyczyny nie chcemy albo nie mamy, możliwości wykonać badań w ramach NFZ możemy zrobić to prywatnie. Link do przykładowej oferty badań tutaj.
Dlaczego potrzeba badań przed wizytą u dietetyka?
Podstawą do rozpoczęcia współpracy jest posiadanie aktualnych wyników badań. Jako dietetyk, na kwestię diety nie patrzę jedynie przez wygląd ciała, ale przede wszystkim przez stan zdrowia i badania. Diagnostyka jest elementem niezbędnym dla dietetyka i stanowi podstawę dla właściwego prowadzenia pacjenta.
Jako dietetyk, nie podejmuję się wdrożenia interwencji dietetycznej bez możliwości oceny stanu zdrowia pacjenta. Bowiem, nierzadko problemy z redukcją masy ciała, złym samopoczuciem nie zaczynają się i nie kończą jedynie na talerzu.
Sami pomyślcie, czy można naprawić samochód bez zaglądania pod maskę? Oczywiście, że nie można! Dlatego, pierwszym, koniecznym krokiem jest wykonanie badań i sprawdzenie czy z Waszym zdrowiem jest wszystko w porządku.
Diagnostyka to podstawa
Aktualne wyniki z podanej listy badań to podstawa przed wizytą u dietetyka. Bowiem, praca dietetyka nie ogranicza się jedynie do pomocy w utracie zbędnych kilogramów. Często pacjenci szukają pomocy u dietetyka, by wspomóc leczenie farmakologiczne przy wielu jednostkach chorobowych, m.in. alergiach, chorobach tarczycy, chorobach autoimmunologicznych czy chorobach układu pokarmowego.
Inne informacje
Przed pierwszą wizytą u dietetyka warto również się dobrze przygotować psychicznie. Należy przemyśleć, czego tak naprawdę oczekujemy od naszej współpracy ze specjalistą. Warto jasno określić swój cel.
Niezwykle ważna jest mobilizacja i determinacja. Proces zmiany żywnienia to praca i tak też powinniśmy podejść do współpracy z dietetykiem.
Pamiętajmy także, że dietetyk nie wykona za nas ogromnej pracy nad sobą, która czeka nas na drodze ku zdrowiu i lepszemu samopoczuciu.